неділю, 26 листопада 2017 р.

Префікс як значуща частина слів

Ознайомлення з префіксом як значущою частиною слів. (Вправи 210-214)
Мета. Ознайомити учнів з префіксом як значущою частиною слів, з найуживані-
шими префіксами; формувати вміння утворювати нові слова за допомо-
гою префіксів; розвивати уміння аналізувати, зіставляти, узагальнювати;
виховувати працелюбність.
Обладнання. Мовний матеріал.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
Інтерв’ю.
— Як ви оцінили свою роботу-диктант?
— Назвіть слова, в яких дзвінкі приголосні треба вимовляти виразно в кінці
слова і складу.
— Яку пораду дасте своїм однокласникам, щоб знати, яку букву писати?
— Назвіть п’ять словникових слів, які не можна перевірити.
— Що чуємо, коли вимовляємо дзвінкі приголосні звуки? Наведіть при-
клади.
— Як перевірити написання слів з ненаголошеними [е], [и] в коренях? На-
ведіть приклади.
III. актуалізація опорних знань учнів.
Каліграфічна хвилинка.
З З Зз ззз зз за зайчик забіг
Забіг зайчик за дубок,
знайшов зайчик козубок.
— Доберіть споріднені слова до слова забіг. (Бігти, прибіг, біжить, бігун.)
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
— На минулих уроках ми працювали над різними звуковими явищами,
пов’язаними з коренем слова. Сьогодні продовжимо вивчати значущі частини
основи.
— Назвіть частини слова.
— Сьогодні ми будемо вивчати префікс — важливу частину основи слова.
V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Спостереження над мовним матеріалом.
— Прочитайте ряд слів, визначте корінь.
Писати, переписати, виписати, записати, розписати, дописати.
— Назвіть і позначте префікс у цих словах.
— А тепер подумайте, чи однакове значення цих слів.
— Чому змінювалось значення? (Змінювався префікс.)
— Зробіть висновок, яку роль виконує префікс у слові. (За допомогою пре-
фікса утворюються нові слова.)
2. Ознайомлення з правилом (на с. 92).
Міні-опитування.
— Що називається префіксом?
— Що утворюється за допомогою префікса?
— Як позначаємо префікс?
Варто знати.
Термін префікс походить від латинських слів рrае — спереду і fixus — при-
кріплений, фіксований.
Префікс — це значуща частина слова, що стоїть перед коренем і служить
для утворення слів.
— Здавна люди здогадалися, що не варто вигадувати нові слова, щоб позна-
чати нові поняття й почуття. Для зміни значення слова досить вживати існуючі
корені, приєднуючи до них префікси і суфікси.
277
Додаток №5
Аналіз іменника як частини мови
1. Аналізоване слово.
2. На яке питання відповідає?
3. Яка це частина мови?
4. Назва власна чи загальна?
5. Назва істоти чи неістоти?
6. Рід (в однині).
7. Число.
8. З якими словами в реченні зв’язане?
9. Яким є членом речення?
Додаток №6
Аналіз прикметника як частини мови
1. Аналізоване слово.
2. Від якого слова в реченні залежить?
3. На яке питання відповідає?
4. До якої частини мови належить?
5. Число.
6. Рід (в однині).
7. Яким є членом речення.
Додаток №7
Аналіз дієслова як частини мови
1. Аналізоване слово.
2. На яке питання відповідає?
3. Частина мови.
4. Час.
5. З якими словами в реченні зв’язане?
6. Яким є членом речення?
Додаток №8
Хатка, яку збудував собі Джек
(За англійським мотивом переспівали Іван Малкович та Юрій Андрухович)
Це хатка, яку збудував собі Джек.
Це сад і город.
А це сонях як сонце,
який заглядає до Джека в віконце
до хатки, яку збудував собі Джек.
А це ось комора.
В коморі — пшениця,
яку викрадає хитрюща синиця,
і вже не печеться смачна паляниця
у хатці, яку збудував собі Джек.
Це кіт. Він сміливо виходить з воріт,
бо дуже він хоче зловити синицю,
яка викрадає з комори пшеницю,
з якої так смачно пекти паляницю
у хатці, яку збудував собі Джек.
А це — подивіться — це пес без хвоста,
який каже «гав!» на сміливця-кота,
який доганяє синицю,
яка викрадає пшеницю,
з якої так смачно пекти паляницю
у хатці, яку збудував собі Джек.



.


-- 

Немає коментарів:

Дописати коментар