понеділок, 27 листопада 2017 р.

Українська народна пісня «Ходить гарбуз по городу»
Мета: Вдосконалювати, розвивати образне мислення та мовлення учнів; учити знаходити характерні ознаки образів, розвивати кмітливість, уяву, розширити і збагатити знання дітей про гарбузи та інші овочі; ознайомити з історією та лікувальними властивостями овочів, використання гарбузів в українській кулінарії, розвивати акторські здібності та вокально-хорові навички, розвивати вміння читати в особах, доводити свої міркування, збагачувати словниковий запас учнів, виховувати любов до людей, які бережуть традиції і звичаї нашого народу.
Обладнання: потішка, скоромовка, загадки, кросворди про овочі, завдання тести до пісні «Ходить гарбуз по городу», малюнки, виставка поробок до пісні, страви з гарбуза.
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання
    У нас сьогодні ніби свято
    Гостей зібралося багато
    Ану ж на них ви подивіться
    Та веселенько усміхніться
    І привітайте їх у нас,
    Що завітали в добрий час.
-        Діти, для того щоб наш урок був цікавим, продуктивним, навчальним, трішки казковим, якими ви повинні бути? (Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними).
-        Якщо ви будете такими, ми проведемо цікавий і творчий урок.
ІІ. Вправи з розвитку й контролю дихання, дикції та голосу.
1.    Прочитати прислів’я на одному мовному видиху. Після короткого видиху – пауза – вдиху прочитати прислів’я повністю. Повторити 3 рази.
Осінь усьому рахунок веде.
Осінь іде й за собою дощ веде.
2.    Робота з скоромовкою
Бабин біб розцвів у дощ.
Буде бабі він у борщ.
   Прочитати: пошепки повільно
                       повільно вголос
                       швидше пошепки
                       швидше вголос
                       швидко пошепки
                       швидко вголос
Прочитати з питальною інтонацією, передайте здивування, радість під час читання.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку, мотивація.
 1. Підготовка до сприймання пісні           
 Акровірш
Гарний виріс на городі в нас овоч,
А бадилля розпустив на весь город.
Разом із картоплею, квасолею
Бува веселий заводить хоровод.
У сімї городній його поважають
За господаря свого усі сприймають.
2. Вправа «Перекладачі»
- Переставте склади і прочитайте слова. Знайдіть зайве слово. Доведіть свою думку
Киогір – огірки                                     шагру  - груша
Рякибу – буряки                                    сокваля – квасоля
Няди -     диня
3. Розгадування кросворду (робота в парах)
1.   Довгий, зелений, добрий солоний. Добрий і сирий. Хто він такий?
2.   Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі.
3.   І печуть мене і варять, і їдять, і хвалять, бо я добра.
4.   Що то за голова, що лише зуби і борода?
5.   Коли він народився
В зелений одяг нарядився.
А минуло кілька днів –
То він почервонів.






о









в









о









ч









і








4. До нас на урок завітали особливі гості. Зустрічайте їх.
  Сценка «Пан Гарбуз» (виконують учні 7 класу)
5. –Героями кросворду, вправи «Перекладачі», сценки буди овочі. Зрозуміло, що і тема уроку пов’язана з овочами. Про себе прочитайте назву твору, а вголос ті слова, які надруковані меншим шрифтом. – Так, українська народна пісня.
- На сьогоднішньому уроці ми познайомимося ще з одним жанром усної народної творчості – народна пісня. Народні пісні мають форму вірша. За змістом вони часто нагадують казки. У тих піснях, що ви прочитаєте природні явища та рослини зображені як живі істоти. Читати пісні треба наспівно, наче ведеш довірливу розмову.
 - А які українські народні пісні ви знаєте? ( «Веселі гуси», «Ой, єсть в лісі калина», «Ой на горі жито»)
- Прочитайте вголос назву пісні. – Як ви гадаєте, де будуть відбуватися події? Про що розповідатиметься в цій пісні?
6. Читання пісні вчителем
- Чи сподобалась пісня? Чим?
-  Хто дійові особи пісні?
- Де відбуваються події? Чи правильне було передбачення?
- Який настрій пісні? ( Вона весела, життєрадісна)
7. Словникова робота
 1.Пояснення значення слів
Свояк – родич       бараболя – картопля         перистий – рябий
 2. Прочитати правильно слова:
Гарбузові, господиня, родичі, городу
8. Читання пісні учнями мовчки
- Яким тоном потрібно читати слова автора? Дійових осіб? (слова автора потрібно читати розповідним тоном, слова гарбуза – поважним, інших овочів – радісним, захопленим тоном)
9. Читання ланцюжком (за строфами)
Настанова: Читаючи строфу намагайтеся грати роль певної дійової особи.
ІV. Фізкультхвилинка
       На город підемо працювати,
       Будем овочі збирати,
       Вітамінів в них доволі,
       Будемо ми усі здорові.
            Підемо ми в сад гуляти,
            Будем фрукти ми зривати,
            Вітаміни в них теж є,
            Це здоров’ячко моє.
10. – Вітаміни – це корисні речовини, які необхідні нашому організмові. Коли людина їх не одержує, в неї розвиваються різні хвороби. Вітаміни нам потрібні кожен день.
- Я знаю, що гарбузи живуть серед людей з давніх-давен. Вони були для людей і їжею, і посудом, і сховищем для зерна. Серед родини гарбузів є не лише такі, до яких ми звикли – круглі чи довгасті, є й схожі на грушу, на пляшку, на яйце.
    У нас в Україні вирощують гарбузи столові, кормові й декоративні. Кормові сорти використовують для годування худоби. Із столових можна виготовляти безліч страв. Декоративні гарбузи прикрашають наше житло. Найважчий гарбуз – більше 800кг.
   Гарбуз лікарська рослина. З лікувальною метою вживають м’якиш гарбуза як засіб сечогінний, проти блювання, зовнішньо застосовують як компрес при опіках, висипах на тілі. Успішно лікують гарбузовими плодоніжками набряки, пов’язані з порушенням роботи серця і нирок.
  Полюбляють гарбуз і кулінари. Супи, котлети, пудинги, джем, пастила, повидло, бісквіти, тістечка. З гарбуза можна приготувати безліч страв. А яка смачна гарбузова каша з пшоном, рисом, галушками.
   Вітаміни, які містяться в моркві поліпшують зір, роблять ваші щічки рум’янішими.
   Капуста в усіх стравах корисна. Їжте її, набирайтеся сили. Той, хто постійно вживає її буде сильним, міцним, стійким до хвороби, сік лікує кашель, ангіну.
  Картоплю всі люблять їсти: і діти і дорослі. Сиру, порізану кружальцями картоплю прикладають до чола для зниження температури. Сік вживають при болях у шлунку, а сиру терту картоплю прикладають при опіках.
  Сік буряка лікує головний біль, шматочки сирого буряка прикладають до ясен, заспокоюють зубний біль. При нежиті потрібно закапувати в ніс дві-три краплі соку вареного буряка. А ще буряк поліпшує роботу печінки.
   Часничок хоч і припікає язичок, але він вбиває мікроби, береже нас від хвороб. Часник лікує нежить, зубний біль.
   Цибулька корисна і в салатах і в борщах, захищає нас від грипу.
11. Інформація дітей про овочі та їх корисні властивості:
        Кожен знає, що морквиця
        На городі, мов цариця.
        Коси довгі кучеряві,
        Та ще й платтячко яскраве
        Я смачна і вітамінна,
        І не гірша апельсина.
        Той, хто моркву поважає
        До ста років доживає.
                    Український борщ чудовий
                     По усіх краях відомий
                     У борщі я головний
                     Борщ без мене не смачний.
   А зелені огірочки
   Всі вживають залюбки
   Нас шанують недаремно:
   Дух наш свіжий і приємний.
   На канапці і в салаті
   Ми і  в будень і на святі.
                 Помідор – смачний, кругленький,
                 Має щічки червоненькі
                 До смаку я в кожній страві
                 Роблять соки і приправи
                Соус, борщик і салат
                 Люди з радістю їдять.
   На цибулю нарікають,
   Що до сліз я допікаю,
   Вибачте та я не винна,
   Бо я лікарська рослина.
   Соком з медом почастую
   І здоров’я подарую.
                 Часничок я білозубий
                  Ви мене не бійтесь, люди
                  Хоч гіркий я – та корисний.
                  Всім мене потрібно їсти.
                  Хто мій зуб з’їдає сміло,
                  Буде мати зуби білі.
    Кожен знає: жовта диня
    На городі господиня
    Я – солодка, соковита,
    Покуштуй - не схочеш пити
    А як їстимеш саму,
    Всі хвороби прожену.
                Я найстарший на городі!
                Я великий і бокастий,
                Жовтогрудий і смугастий
                 Я – чудовий дар осінній,
                 З гарним та смачним насінням
                 Хто їсть кашу гарбузову
                 Буде сильним і здоровим
    Із капусти варять борщ.
     А з капусти пиріжки
    Найсмачніші в світі
     Їх з’їдають залюбки
     І дорослі й діти.
                 А я теж солодкий трохи!
                 А ім’я моє – горох!
                 Я як тільки побажаю
                 Всіх горохом пригощаю.
   Я - салатик вітамінний,
   І на смак я теж відмінний
   Бурячок і огірок,
    Капустинка і морквинка,
   Квасолинка й картоплинка –
   Все змішалося в мені.
   Пригощайтесь на здоров’я!
   Відгадайте, друзі, хто я?
   А це зовсім не секрет
   Я салатик …
                  Усі овочі чудові!
                  Їх вживають для здоров’я
                  Щоб здорові ви були,
                  Всі вони для вас зросли
                  Кожен смак і користь має,
                  Людям сили добавляє
                  Пам’ятайте, любі діти
                  Треба овочі – любити!
12. Читання пісні в особах.
13. Запитання за змістом:
 - Чим ця пісня схожа на казку?
 - Чому диня, огірки, буряки, квасоля, бараболя і біб назвали себе гарбузовими родичами?
 - Прочитайте, з яким запитанням звертається гарбуз до родичів?
 - Яку відповідь давали всі родичі на запитання гарбуза?
 - Назвіть за порядком, хто відповідає гарбузові:
 - З чим приготують гарбуза? Як про це говорить він сам?
 - Розгляньте  ілюстрацію до пісні. – Які рядки проілюстровано? Прочитайте їх виразно.
 - Який інший заголовок можна дібрати до пісні?
14. Читати «диктором».
15. Завдання тести

1.         Назва пісні.
1)   «Ходить буряк по городу»
2)   «Ходить часник по городу»
3)   «Ходить гарбуз по городу»

2.   Ходить гарбуз по городу – це…
   1)українська народна пісня;
            2) російська народна пісня;
     3)білоруська народна пісня.
3.   Головний герой пісні…
        1) горох;
        2)біб;
        3)гарбуз.

4.   Господинею гарбуза була…
1)   цибуля;
2)   диня;
3)   капуста.

5.   Синами й дочками гарбуза були …
1)   бурячки;
2)   боби;
3)   огірочки.

6.   З чим будуть їсти гарбуза…
1)   з рисом і м’ясом;
2)   з пшоном і салом;
      3)з картоплею і рибою 
V.  Підсумки уроку. Виставлення оцінок.
1. Гра «Мікрофон» (Свою відповідь починаємо зі слів….)
 - Я довідався на уроці, що ….
 - Мені сподобалось ….
 - Я тепер знаю ….
2. – Всі дружні й активні були увесь час,
       Хороші оцінки чекають на вас.
             (Коментую оцінки)
VІ. Домашнє завдання.
 Опрацювати пісню «Три товариші». Визначити чи однакові пісні за характером. Що спільного та в чому відмінність?
VІІ. Рефлексія.
-        Які ваші враження від уроку? Чому вдалося виконати всі завдання?
-        Що на вашу думку, вдалося найкраще? Чому?
-        Чи виправдалися ваші очікування?
VІІІ. Виконання учнями пісні «Ходить гарбуз по городу» під музичний супровід з використанням фігурок овочів.
ІХ.  – В гарбузовій каші
           Сила й слава наші
           Хто цю кашу споживає
           До ста років доживає.
Частування гостей та учнів стравами з гарбуза.
-        Щоб родила щедро нива,
Щоб у хаті все як слід,
 Щоб довіку був щасливий
Український славний рід.


Немає коментарів:

Дописати коментар